Ve dnech 28. března – 1. dubna 2023 se uskutečnil 33. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER
2. dubna 2023·Gabriela Balská

Ve dnech 28. března – 1. dubna 2023 se uskutečnil 33. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER

Tisková zpráva

Svou divadelní tvorbu během letošního ročníku představilo v hlavním programu celkem jedenáct univerzit z Polska, Německa, Slovenska, Rakouska, Gruzie, Bulharska, Slovinska, Velké Británie a České republiky.

Vedle divadelního vyžití měli návštěvníci festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER možnost zúčastnit se kreativních workshopů nebo diskuze z prostředí států Visegrádské skupiny na téma „Jsme v bezpečí a chceme být?“, která se týkala nejen problematiky sexualizovaného násilí na univerzitách. Pořadatelé se v dramaturgii doprovodného programu rovněž zaměřili na hudební program, který situovali do brněnských klubů První Patro a ArtBar Druhý Pád.

V průběhu festivalového týdne se dále uskutečnily diskuze o samotných představeních. Během ENC: TALK pak každý z porotců odprezentoval sobě blízké, profesně zaměřené téma rezonující s dnešním obecenstvem. Diváci tak měli možnost nahlédnout přímo do jejich praxe. Profesionální porota letos usedla v tomto složení: Sonia Murcia Molina (Španělsko), v letech 2014–2022 ředitelka Escuela Superior de Arte Dramático de Murcia; Aminata Keita (Česká republika), režisérka, jejíž inscenace Feminista se nyní hraje v Národním divadle Brno; Bálint Antal (Maďarsko), divadelní režisér a Sascha Kühne (Německo), scénograf a světelný designér.

Porota, foto Vojtěch Šoula
Porota, foto Vojtěch Šoula

Závěrečný ceremoniál se již tradičně uskutečnil v Divadle Husa na provázku, kde byla porotou a ředitelem festivalu udělena následující ocenění Marta:

V kategorii Režie získala ocenění Marta Kateřina Volánková za inscenaci Žebrácká opera aneb Kauza vyližmetr (Akademie múzických umění v Praze, Česká republika). Porota ocenila zejména režijně vytříbenou adaptaci klasické divadelní hry s vhodně tematizovaným politickým přesahem.

Ocenění Marta v kategorii Fyzické divadlo získala Nino Nozadze (Shota Rustaveli Theatre and Film Georgia State University, Gruzie) za schopnost upoutat pozornost diváků prostřednictvím emocí ztvárněných pohybem v rámci sborové performance Lysistrata.

Ocenění Marta v kategorii Autorské herectví získala Aleksandra Gosławska (The Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art in Warsaw, Polsko) za odvážnou interpretaci osobního příběhu s využitím široké škály imaginace v inscenaci STAND UP: Monodrama Aleksandry Gosławské.

Cenu Marta v kategorii Vynikající herecký výkon získal Maurice Läbe (Ernst Busch Academy of Dramatic Arts, Německo) v inscenaci Cannibals.

Ocenění ředitele festivalu obdržel George Berry (London College of Music, Velká Británie) za performance Miss Brexit.

Foto Vojtěch Šoula
Foto Vojtěch Šoula

Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním tohoto fondu je prosazovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

Dále tento festival vzniká za finanční podpory Statutárního města Brna, městské části Brno-střed, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR a pod záštitou primátorky města Brna, UNESCO, hejtmana Jihomoravského kraje, ministra kultury ČR, ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ENCATC a EFFE: Europe for Festivals, Festivals for Europe. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Všem partnerům děkujeme za podporu. 

Koordinátorka festivalu Anežka Hanáčková, foto Vojtěch Šoula
Koordinátorka festivalu Anežka Hanáčková, foto Vojtěch Šoula